Sports Fixtures 2016-17

All times estimated and subject to change

When

What

Where

Leave

WGS

Start

End

Return

WGS

Result

Thu 22 Jun

U13 Boys Cricket

Home vs bartholomew

 

15.30

18.00

 

 

Thu 22 Jun

Years 9 & 10 Rounders

Marlborough

14.50

15.30

16.30

17.00

 

Wed 21 Jun

Year 7 Cricket Sibford Ferris  13.50 15.00 17.00 17.45  

Wed 21 Jun

U13 Boys & Girls Tennis

U14 Boys & Girls Tennis

 

 

14.30

16.30

 

 

Tue 20 June

U13 Boys Cricket Home vs Burford n/a 15.30 17.30    

Tue 20 June

Years 7 & 8 Rounders

Chipping Norton School

14.50

15.30

16.30

17.00

 

Thu 11 May

U14 Boys Cricket

Gosford Hill School

14.50

15.30

17.30

18.15

 

Tue 9 May

U12 Boys Cricket

Home v Warner School

n/a

15.30

17.30

n/a

 

Thu 27 Apr

U13 & U15 Boys Tennis

Henry Box School

14.50

15.15

16.45

17.00

 

Thu 6 Apr

Y8 Boys Football

Home v Burford School

n/a

15.30

16.30

n/a

 

Tue 4 Apr

Y8 Oxfordshire Indoor Athletics Finals

Blackbird Leys Sports Centre

11.30

13.00

15.00

16.00

 

Fri 31 Mar

Oxfordshire Y7 Hockey

Tisley Park

11.30

13.00

16.00

17.00

 

Fri 31 Mar

Oxfordshire X-Country Finals

Abingdon

11.30

13.00

15.00

16.00

 

Thu 23 Mar

U15 Boys 7s Rugby Sibford Ferris School 11.30 13.00 16.00 17.00  

Thu 23 Mar

Y7 Boys Football Home v Bartholomew  n/a 15.30 16.30 n/a L 6-1

Thu 23 Mar

Y8 Boys Football Bartholomew School 14.50 15.30 16.30 17.00 L 6-0

Wed 22 Mar

U12 Girls Netball Tournament Marlborough School 14.50 15.30 16.45 17.00  

Wed 22 Mar

U16 Boys 7s Rugby Tournament Bibford Ferris School 11.30 13.00 16.00 17.30  

Tue 21 Mar

Y10 Boys Football Bartholomew School 14.50 15.30 16.45 17.15  

Tue 21 Mar

Y9 Boys Football Home v Bartholomew School n/a 15.30 16.30 n/a  

Tue 21 Mar

U13 Boys 7s Rugby Sibford ferris School 11.30 13.00 16.00 17.00  

Mon 20 Mar

Y10 Girls Netball Home v Bartholomew School n/a 15.30 16.30 n/a L

Mon 20 Mar

Y9 Girls Netball Home v Bartholomew School n/a 15.30 16.30 n/a L

Mon 20 Mar

Y8 Girls Netball Home v Bartholomew School n/a 15.30 16.30 n/a  

Mon 20 Mar

Y7 Girls Netball Home v Bartholomew School n/a 15.30 16.30 n/a D 2-2

Thu 16 Mar

Y7 Boys Football Home v Burford School n/a 15.30 16.30 n/a L 1-0

Thu 16 Mar

Y8 Boys Football Home v Burford School n/a 15.30 16.30 n/a  

Tue 14 Mar

Y8 Girls Netball Home v Burford School n/a 15.30 16.45 n/a W 13-12

Tue 14 Mar

Y7 Girls Netball Home v Burford School n/a 15.30 16.45 n/a L 7-6

Tue 14 Mar

Y10 Boys Football Burford School 14.50 15.30 16.30 17.00 D 2-2

Tue 14 Mar

Y9 Boys Football Burford School 14.50 15.30 16.30 17.00 Cancelled

Thu 9 Mar

Y10 Boys Football Home v Carterton Community College n/a 15.30 16.30 n/a  

Thu 9 Mar

Y10 Girls Netball Home v Carterton Community College n/a 15.30 16.30 n/a Cancelled

Thu 9 Mar

Y9 Girls Netball Home v Carterton Community College n/a 15.30 16.30 n/a Cancelled

Thu 9 Mar

Y8 Girls Netball Carterton Community College 14.50 15.30 16.30 17.00 Cancelled

Thu 9 Mar

Y7 Girls Netball Carterton Community College 14.50 15.30 16.30 17.00 Cancelled

Wed 8 Mar

Y8 Boys Football Carterton Community College 14.50 15.15 16.15 16.45 L 9-1

Mon 6 Mar

Y7/8/9 X-Country Bartholomew School 14.50 15.30 16.30 17.00 1st Place Y7B Y7G Y8G Y9G

Thu 2 Mar

Y7 Boys Rugby Festival Banbury RFC 11.30 13.00 15.30 16.15 L2 D2

Thu 2 Mar

Y9 Girls Netball Home v Marlborough School n/a 15.30 16.30 n/a W9-7

Thu 2 Mar

Y8 Girls Netball Home v Marlborough School n/a 15.30 16.30 n/a W 9-8

Thu 2 Mar

Y9 Boys Football Marlborough School 14.50 15.30 16.30 17.00  

Wed 1 Mar

U14 Girls Netball Tournament Bartholomew School 14.50 15.30 17.00 17.30 4th Place

Wed 1 Mar

1st XI Football Home v St Gregory the Great School n/a 15.30 17.00 n/a L 2-1

Wed 1 Mar

Y7 Boys Football Home v Marlborough School n/a 15.30 16.30 n/a L 4-0

Tues 28 Feb

Y10 Boys Football Home v Marlborough School n/a 15.30 16.30 n/a Ppnd

Mon 27 Feb

Y7 Girls Netball Marlborough School 14.50 15.30 16.30 17.00 L 3-1

Mon 27 Feb

Y10 Girls Netball Marlborough School 14.50 15.30 16.30 17.00 L 6-4

Mon 27 Feb

Y8 Boys Football Marlborough School 14.50 15.30 16.30 17.00 L 6-1

Thu 23 Feb

Y7/8 District Indoor Marlborough School 14.50 15.30 17.30 17.30 Champions 1st place

Thu 23 Feb

Y9 Boys Football Home v Chipping Norton School n/a 15.30 16.30 n/a D 1-1

Thu 23 Feb

Y9 Boys Football Home v Chipping Norton School n/a 15.30 16.30 n/a D 1-1

Wed 23 Feb

Y7 Boys Football Home v Chipping Norton School n/a 15.30 16.30 n/a D 1-1

Wed 22 Feb

Y9 Girls Netball Chipping Norton School 14.50 15.30 16.30 17.30 W 9-5

Wed 22 Feb

Y8 Girls Netball Chipping Norton School 14.50 15.30 16.30 17.30 L 19-9

Wed 22 Feb

Y10 Boys Football Chipping Norton School 14.50 15.30 16.30 17.30 W 6-5

Tues 21 Feb

Y7 Boys Football Home v Chipping Norton School n/a 15.30 16.30 n/a D 1-1

Tues 21 Feb

Y8 Boys Football Chipping Norton School 14.50 15.30 16.30 17.50 L 7-0

Wed 8 Feb

U15 Girls Netball Tournament Chipping Norton School 14.50 15.30 17.00 17.45 5th

Tue 7 Feb

Oxfordshire X-Country Championships Radley College 10.45 11.30 14.00 14.50  

Tue 7 Feb

U14 &U16 Badminton WHLC 08.30 09.15 13.00 13.45 Silver medalists

Mon 6 Feb

Y9 Boys Football Henry Box School 14.50 15.30 16.30 16.45 L 2-1

Mon 6 Feb

Y10 Boys Football Henry Box School 14.50 15.30 16.30 16.45 L 3-2

Mon 6 Feb

U12 Girls Netball Home v Henry Box School n/a 15.30 16.30 n/a W 4-3

Mon 6 Feb

U13 Girls Netball Home v Henry Box School n/a 15.30 16.30 n/a W 20-9

Thu 2nd Feb

U15 Girls Netball Henry Box School 14.50 15.15 16.15 16.30 D 7-7

Thu 2nd Feb

U14 Girls Netball Henry Box School 14.50 15.15 16.15 16.30 W 10-4

Thu 2nd Feb

Y8 Boys Football Home v Henry Box School n/a 15.15 16.15 n/a L 14-0

Thu 2 Feb

Y7 Boys Football Home v Henry Box n/a 15.30 16.30 n/a W 3-1

Wed 1 Feb

West Oxfordshire Swimming Gala Chipping Norton School 10.45 12.00 15.00 16.00

U16 Boys 2nd

U14 Girls 2nd

Wed 11 Jan

U15 Boys Football Banbury Academy 12.50 13.45 15.00 16.00 L2-0

Wed 14 Dec

U14 Boys Basketball Home v Wheatley Park School n/a 14.30 16.00 n/a  

Tues 6 Dec

Y9 Girls Hockey Home v Carterton Community College 14.50 15.30 16.30 17.00 W 1-0

Tues 29 Nov

U14 West Oxon Badminton Tournament Home   15.30 17.00   Champions 1st Place

Wed 23 Nov

U14 Boys Basketball Cherwell School 13.50 14.30 15.30 16.30 L41-29

Tue 22 Nov

U16 Badminton Tournament Home n/a 15:30 17:00 n/a  

Tue 22 Nov

Y9 Girls Hockey Carterton Community College 14:50 15:30 16:30 17:00  

Tue 22 Nov

U13 Boys Rugby Tournament Banbury RFC   13:15 16:30 17:00 Group Winners

Wed 16 Nov

U15 Boys Rugby Final Chipping Norton School 13.50 14.30 15.30 16.15 L 24-13

Wed 16 Nov

U14 Boys Basketball Home v Bicester School n/a 15:30 16:45 n/a  

Wed 16 Nov

1st XV Boys Rugby Home vs Sibford Ferris School n/a 14:30 15:45 n/a L 22-7

Thu 10 Nov

Y9 Girls Football Home vs Bartholomew School n/a 15:30 16:30 n/a W 5-2

Thu 10 Nov

U13 Boys Rugby Bartholomew School 14:50 15:30 16:30 17:15 W 35-20

Thu 10 Nov

U15 Boys Rugby Home vs Bartholomew School n/a 15:30 16:40 n/a L 33-5

Wed 9 Nov

U12 Girls Hockey Tournament  Home n/a 15:30 17:00 n/a Joint 2nd

Wed 9 Nov

1st XV Boys Rugby Bartholomew School 14:50 15:30 16:50 17:30 L 34-24

Wed 9 Nov

U14 Boys Rugby Home vs Bartholomew School n/a 15:30 16:40 n/a Cancelled

Mon 7 Nov

Y8 Girls Hockey Bartholomew School 14:50 15:30 16:30 17:15 Cancelled

Mon 7 Nov

Y7 Girls Hockey Bartholomew School 14:50 15:30 16:30 17:15  

Mon 7 Nov

Y10 Girls Hockey Home vs Bartholomew School n/a 15:30 16:30 n/a L 3-1

Thu 3 Nov

U15 Boys Rugby Home vs Burford School n/a 15:30 16:40 n/a  

Thu 3 Nov

U14 Boys Rugby Burford School 14:50 15:30 16:30 17:15 Cancelled

Thu 3 Nov

U13 Boys Rugby Burford School 14:50 15:30 16:30 17:15 L 40-15

Thu 3 Nov

Y8 Girls Hockey Home vs Carterton Community College n/a 15:30 16:30 n/a W 1-0

Thu 3 Nov

Y7 Girls Hockey Home vs Carterton Community College n/a 15:30 16:30 n/a W 6-0

Wed 2 Nov

1st XV Boys Rugby Chipping Norton School          

Thu 20 Oct

U15 Girls Hockey Home vs Chipping Norton School n/a 15:30 16:15 n/a  

Thu 20 Oct

U13 Boys Rugby Carterton Community College 14:50 15:30 16:30 17:30 W 50-0

Wed 19 Oct

U14 Boys Rugby Carterton Community College 14:50 15:30 16:30 17:00 L 30-0

Wed 19 Oct

U13 Girls Hockey Tournament Carterton Community College 14:50 15:30 17:00 17:30 5th Place

Mon 17 Oct

U14 Girls Hockey Home vs Chipping Norton School n/a 15:30 16:30 n/a W 7-0

Mon 17 Oct

U13 Girls Hockey Chpiing Norton School 14:50 15:30 16:30 17:00 L 1-0

Mon 17 Oct

U12 Girls Hockey Chipping Norton School 14:50 15:30 16:30 17:00 L 4-1

Thu 13 Oct

U13 Boys Rugby West Oxon Festival Chipping Norton School 14;50 16:00 17:30 18:15 5th Place

Thu 13  Oct

U14 Girls Hockey Home vs Burford School n/a 15:30 16:30 n/a W 4-1

Thu 13 Oct 

U15 Girls Hockey Burford school 14:50 15:30 16:30 16:45 L 6-0

Wed 12 Oct

1st XV Boys Rugby Home vs Marlborough School n/a 15:30 17:00 n/a  

Wed 12 Oct

U14 Boys Rugby Marlborough School 14:50 15:40 16:50 17:30  

Wed 12 Oct

U14 Girls Hockey Tournament  Home n/a 15:30 17:00 n/a 1st place

Tue 11 Oct

U12 Girls Hockey Home vs Burford n/a 15:30 16:45 n/a  

Thu 6 Oct

Y8 Girls Hockey Home vs Henry Box School n/a 15:15 16:00 n/a W 2-0

Thu 6 Oct 

Y7 Girls Hockey Home vs Henry Box School n/a 15:15 16:00 n/a  W 3-1

Thu 6 Oct

U13 Boys Rugby Chipping Norton School 14:50 15:40 16:50 17:30 PPND

Wed 5 Oct

U14 Boys Rugby Chipping Norton school 14:50 15:40 16:50 17:30 L 25-21

Wed 5 Oct

U15 Girls Hockey Tournament Home n/a 15:30 17:00 n/a 3rd Place 

Tue 4 Oct

U13 Boys Football The Cooper School 14:50 16:30 17:30 18:15 L 3-2

Tue 4 Oct

Y9 Girls Hockey Henry Box School 14;50 15:15 16:15 16:30 W 1-0

Mon 3 Oct

National Schools X Country Blessed George Napier School 08:45 11:00 16:00 16:45  

Thu 29 Sep

U15 Boys Rugby Home vs Henry Box School n/a 15:20 16:30 n/a W 50-0

Thu 29 Sep

U13 Boys Rugby Henry Box School 14:50 15:20 16:30 16:45 W 40-5

Wed 28 Sep

U14 Boys Rugby Henry Box School 14:50 15:20 16:30 16:45 L 29-0

Mon 26 Sep

U15 Boys Rugby Home vs Chipping Norton School n/a 15:30 16:45 n/a W 26-5