Sports Fixtures 2017-2018

Estimated times will be given to the Students paticipating in the events below however these are subject to change.

When

What

Where

Leave

WGS

Start

End

Return

WGS

Result

Tue 10 Jul

Y9 & 10 Rounders Burford          

Tue 10 Jul

Y7 & 8 Rounders Home v Burford          

Fri 6 Jul

Y7 Quadkids Final, U14 Super 6 Tilsley Park   10.00 4.30    

Thu 5 Jul

Y7 & 8 Tennis Final WHTLC   10.00 3.30    

Tue 3 Jul

Y7/8 Softball Horspath   10.00 3.30    

Tue 3 Jul

Y7-10 Rounders Final Horspath   11.00 4.00    

Tue 26 Jun

Y9 & 10 Rounders Bartholomew          

Tue 26 Jun

Y7 & 8 Rounders Home v Bartholomew          

Thu 21 Jun

U13 Cricket  Home v Chipping Norton          

Thu 21 Jun

Y9 & 10 Rounders Marlborough   3.45      

Tues 19 Jun

Y7 & 8 Rounders Chipping Norton   3.45      

Mon 18 Jun

U14 Mountain Biking  Carterton   12.30      

Thu 14 Jun

U15 Cricket Ickfield          

Wed 13 Jun

WOSSP Athletics Years 7-10 Horspath 12.00 1.00   4.45  

Thu 7 Jun

U13 Cricket Home v Henry Box          

Thu 7 Jun

WOSSP Aquathlon Marlborough   2.00      

Wed 6 Jun

Y9/10 Boys Tennis King Alfreds (at Henry Box)         W 8-4

Wed 6 Jun

Y9/10 Boys Tennis Henry Box         W 12-0

Wed 6 Jun

U13 Cricket The Warriner School         Lost

Tue 5 Jun

U15 Boys Tennis Home v Faringdon n/a 3.00 5.00   L 10-2

Tue 5 Jun

U13 Boys Tennis Home v Faringdon n/a 3.00 5.00   L 10-2

Tue 5 Jun

Y9 & 10 Rounder Marlborough          

Tue 5 Jun

Y7 & 8 Rounders Marlborough         Cancelled to be re-scheduled

Wed 24 May

U15 Cricket Home v Marlborough          

Wed 23 May

U15 Cricket Home v King Alfreds          

Wed 23 May

Y9/10 Boys Tennis Matthew Arnold 2.00 2.30     W 8-4

Wed 23 May

Y7/8 Boys Tennis Matthew Arnold 2.00 2.30     L 10-2

Tue 22 May

U13 Cricket  Sibford Ferris          

Tue 22 May

Y7,8,9,10 Rounders Chipping Norton School         Lost

Tue 22 May

Y7/8 Boys Tennis at Cokethorpe v Burford 3.00 3.30     W 8-6

Tue 22 May

Y7/8 Boys Tennis Cokethorpe 3.00 3.30     W 12-0

Thu 17 May

Y9/10 Boys Tennis Home v Henry Box n/a 3.30      

Thu 17 May

Y9 & 10 Rounders Home v Henry Box n/a        

Tue 15 May

U13 Cricket  Burford         Lost

Tue 15 May

Y7 & 8 Rounders Henry Box          

Mon 14 May

Y7/8 Boys Tennis at Wantage LTC v King Alfreds 3.00 3.45     Lost  8-4

Mon 14 May

Y7/8 Girls Tennis Bloxham         Lost 10-2

Thu 10 May

U15 Boys Tennis

Home v Bartholomew

n/a       Lost 12-0

Tue 8 May

Y7/8 Girls Tennis Home v Headington n/a       Lost 12-0

Tue 8 May

U13 Cricket Home v Gosford Hill Cup Match         Win

Mon 1 May

Y7/8 Girls Tennis Faringdon         Lost 12-0

Mon 30 Apr

Y9/10 Boys Tennis Home v Faringdon n/a 3.30      

Mon 30 Apr

Y7/8 Boys Tennis Home v Faringdon n/a 3.30      

Fri 27 Apr

Y7 & 8 Basketball Finals Radley   1.00 4.30    

Thu 19 Apr

Y7 & 8 Boys Basketball Henry Box          

Thu 19 Apr

Y10 & 11 Swimming Finals Leys Pool          

Thu 19 Apr

Y8 & 9 Swimming Finals Leys Pool          

Thu 19 Apr

Y 7 & 8 Athletics  Leys Pool and LC          

Wed 18 Apr

Y7 & 8 Girls Football Final SHSK School          

Wed 28 Mar

Y7 Netball Chipping Norton

 

      W 14-12

Wed 28 Mar

Y8 Netball Chipping Norton         W 5-4

Wed 28 Mar

Y9 Netball Chipping Norton         L 24-0

Tue 27 Mar

Cross Country Finals - Year 7 Girls Tilsley Park         4th

Tue 27 Mar

Cross Country Finals - Year 8/9 Girls Tilsley Park         Champions

Tue 27 Mar

Cross Country Finals - Year 10/11 Girls Tilsley Park         3rd

Tue 27 Mar

Cross Country Finals - Year 8/9 Boys Tilsley Park         5th

Tue 27 Mar

Cross Country Finals - Year 10/11 Boys Tilsley Park         4th

Tue 27 Mar

U13 School Games Girls Hockey Final Tilsley Park         4th

Mon 26 Mar

Y7 Football Home v Marlborough n/a 3.30 4.30 n/a W 6-0

Mon 26 Mar

Y7-11 Netball Finals Oxford City Football Club 2.15 3.00 6.30 7.15  

Thu 22 Mar

Y10 Football Home v Bartholomew n/a 3.30 4.45 n/a L 1-0

Thu 22 Mar

Y9 Football Bartholomew 3.00 3.30 4.30 5.00 Conceded

Wed 21 Mar

U19 Football Henry Box 2.00  3.00 4.00 4.30 D 3-3

Wed 21 Mar

U14 Netball WOSSP           2nd

Tue 20 Mar

Y8 Football Bartholomew 3.00 3.30 4.45 5.15 L 2-0

Tue 20 Mar

Y7 Football Home v Bartholomew n/a 3.30 4.30 n/a D 0-0

Tue 20 Mar

Y11 Netball Burford 3.00 3.30 4.30 5.00 L 17-2

Tue 20 Mar

Y9 Netball Burford 3.00 3.30 4.30 5.00 W 15-8

Tue 20 Mar

Y8 Netball Burford 3.00 3.30 4.30 5.00 L 11-3

Tue 20 Mar

Y7 Netball Burford 3.00 3.30 4.30 5.00 W 11-10

Thu 15 Mar 

Y11 Netball Bartholomew 3.00 3.30 4.30 5.00 L 34-4

Thu 15 Mar

Y7 Netball Bartholomew 3.00 3.30 4.30 5.00 L 7-6

Thu 15 Mar

Y8 Football Home v Burford n/a 3.30 4.30 n/a L 1-0

Thu 15 Mar

Y7 Football Home v Burford n/a 3.30 4.30 n/a W 2-1

Wed 14 Mar

U12 WOSSP Netball Marlborough 2.00 3.00 4.30 5.00 5th

Wed 14 Mar

U19 Basketball Marlborough         Win

Wed 14 Mar

U13 Football Home v Henry Box n/a 3.00 4.30 5.00 W 3-0

Tue 13 Mar

Y10 Football Burford 3.00 3.30 4.45 5.15 W 3-2

Tue 13 Mar

Y9 Football Burford 3.00 3.30 4.30 5.00 L 7-0

Tue 13 Mar

Y7-13 Cross Country Home n/a 3.45 6.00 n/a 6 teams in final

Tue 13 Mar

Y7 Netball Home v Bartholomew n/a 3.30 4.30 n/a L 7-6

Thu 8 Mar

U18 Girls Rugby TBC          

Thu 8 Mar

Y10 Football Carterton 3.00 3.30 4.45 5.15 Win game conceded

Thu 8 Mar

Y9 Football Home v Carterton n/a 3.30 4.30 n/a  

Wed 7 Mar

U13 WOSSP Netball Home n/a 3.00 4.30 n/a 6th place

Tue 6 Mar

U15 Girls Rugby TBC          

Tue 6 Mar

Y8 Football Carterton 3.00 3.30 4.30 5.00 Win game conceded

Tue 6 Mar

Y7 Football Home v Carterton n/a 3.30 4.30 n/a W 9-0

Thu 1 Mar

Y10  Football Marlborough 3.00 3.30 4.45 5.15  

Thu 1 Mar

Y9 Football Home v Marlborough n/a 3.30 4.30 n/a  

Thu 1 Mar

Y7 & 8 Boys Basketball Henry Box 3.00 3.30 4.45 5.00  

Thu 1 Mar

Y9/10/11 Netball Marlborough 3.00 3.30 4.45 5.15  

Wed 28 Feb

Y7 County Rugby Festival Banbury Rugby Football Club 11.30 1.00 4.00 5.00  

Wed 28 Feb

U14 WOSSP Netball Bartholomew 2.00 3.00 4.30 5.00  

Tue 27 Feb

Y7 & 8 Netball Home v Marlborough n/a 3.30 4.30 n/a  

Tue 27 Feb

Y8 Football Marlborough 3.00 3.30 4.30 5.00  

Tue 27 Feb

Y7 Football Home v Marlborough n/a 3.30 4.30 n/a  

Mon 26 Feb

Y9/10/11 Netball Marlborough 3.00 3.30 4.30 5.00  

Thu 22 Feb

Y10 Football Home v Chipping Norton n/a 3.30 4.45 n/a  

Thu 22 Feb

Y7 & 8 Indoor Athletics Marlborough 3.00 3.30 5.30 6.00  

Wed 21 Feb

Y7 Football Home v Chipping Norton n/a 3.30 4.30 n/a L 2-1

Wed 21 Feb

Y9 Football Chipping Norton 2.00 3.00 4.00 4.30 L 12-1

Tue 20th Feb

Y8 Football Chipping Norton 3.00 3.30 4.30 5.00 W 3-2

Thu 8 Feb

Y9 Football Henry Box         To be rescheduled

Thu 8 Feb

Y8 Football Henry Box         To be rescheduled

Thu 8 Feb

Y7 Football Henry Box 3.00 3.30 4.30 5.00 W 5-1

Thu 8 Feb

Y11 Netball Henry Box 3.00 3.30 4.30 5.00  

Thu 8 Feb

Y9 Netball Henry Box 3.00 3.30 4.30 5.00  

Wed 7 Feb

U12, U14, U16 District Swimming Chipping Norton   12.30      

Wed 7 Feb

WOSSP U15 Netball Chipping Norton 3.00 3.30 4.30 5.00  

Tue 6 Feb

Y7 & 8 Indoor Rowing WHLTC n 10.00 3.30    

Tue 6 Feb

U12 West Oxfordshire Rugby Tournament Burford 3.00 3.30 4.45 17.15  

Tue 6 Feb

U14 Girls County Badminton Finals White Horse Centre   10.00 4.00   3rd Place - Bronze Medal

Tue 6 Feb

Y10 Netball Home v Henry Box n/a 3.30 4.30 n/a W 5-1

Tue 6 Feb

Y9 Netball Home v Henry Box n/a 3.30 4.30 n/a W 9-1

Thu 1 Feb

County Cross Country Championships Radley   12.30      

Wed 31 Jan

WOSSP U16 Netball Burford 2.00 3.00 4.00 4.30 Joint 3rd

Tue 30 Jan

Y7 & 8 Girls Indoor Cricket (George Setterfield)     1.15 1.45    

Tue 30 Jan

U13 Girls Football Final     12.00     Lost 2-1

Mon 29 Jan

Y7 Girls Badminton Bartholomew After school        

Mon 29 Jan

Y7 Boys Badminton Bartholomew After school        

Thu 25 Jan

U19 Basketball  Burford After school       Lost 53-37

Wed 24 Jan

U14 Basketball County Cup Final At Cherwell, Oxford v Cheney 13.50 15.00  

17.50

Lost 68-51

Wed 24 Jan

U19 County Cup Football Cokethorpe After school       Lost 7-1

Wed 24 Jan

WOSSP U19 Netball Burford After school       Cancelled

Tue 23 Jan

U12 County Cup !st round  Home V Matthew Arnold After school       Lost 2-1

Thu 18 Jan

U16 Football County Cup Semi final Home v John Mason School   2.45     Lost on penalties

Wed 10 Jan

U14 Basketball Semi Final County Cup Home v St Birinus After school       Win

Wed 13 Dec

Y7 Boys Rugby Home v Chipping Norton After school       Cancelled

Wed 13 Dec

Y7 Boys Rugby

Home v Chipping Norton After school       Cancelled

Wed 06 Dec

U19 Basketball Home v Marlborough After school       W44-31

Wed 06 Dec

Y11 Girls Hockey Home v Henry Box After school       W 3-1

Wed 06 Dec

Y8 Boys Rugby Festival Banbury RFC 11.05 12.30 15.30 16.30 4th

Tue 05 Dec

Y7 Inter-House Hockey Wood Green         Cornbury win 4-0

Tue 05 Dec

Y8 Inter-House Hockey Wood Green         Cornbury win 6-1

Tue 05 Dec

U19 Boys District Rugby Tournament Chipping Norton cancelled       n/a

Thu 30 Nov

Y7 House Rugby Wood Green         W 40 -  C 0

Thu 30 Nov

Y11 Girls Hockey Home v Bartholomew After school       W 1-0

Thu 30 Nov

U14 Boys Badminton  Home v Various After school       3rd Place

Wed 29 Nov

U14 Boys Basketball Home v Warriner After school       W 58-16

Wed 29 Nov

Y11 Girls Hockey Home v Henry Box After school       Postphoned

Tue 28 Nov

Y7 & Y8 Girls Football Carterton After school       Winners

Thu 23 Nov

U13 Girls Football Gosford Hill After school       W 4-3 pens

Thu 23 Nov

U14 West Oxon Badminton Home v Various After school       1st Place

Thu 23 Nov

Y11 Girls Hockey Home v Bartholomew After school       W 1-0

Wed 22 Nov

U14 Boys Basketball Home v Warriner After school       W 38-30

Thu 16 Nov

Y9 Boys Rugby Gosford Hill 14.30 15.15 16.15 17.15 L 52-27

Thu 16 Nov

U19 Boys Basketball Home v Bartholomew After school       W 44-43

Wed 15 Nov

Y8 Girls Hockey Tournament Henry Box After school       1st Place

Wed 15 Nov

Y8 County Cup Football Marlborough 13.50 14.30 15.30 16.30 L 3-2

Tue 14 Nov

Y10 Girls Hockey Home vs Burford After school       W 3-1

Tue 14 Nov

Y7 Girls Hockey Bartholomew After school       L 2-1

Thu 9 Nov

Y8 Boys Rugby Bartholomew After school       L 20-15

Thu 9 Nov

Y9 Girls Hockey Home v Bartholomew After school       W 1-0

Wed 8 Nov

U14 Boys Basketball Home v Bartholomew After school       W 38-15

Wed 8 Nov

WOSSP Y7 Girls Hockey Home v Various After school       5th 

Tue 7 Nov

Y7 Boys Rugby Chipping Norton After school       L 4-0

Tue 7 Nov

Y9 Boys Rugby Home v Bartholomew After school       L 50-0

Thu 2 Nov

Y9 Girls Hockey Henry Box After school       W 1-0

Thu 2 Nov

Y10 Girls Hockey Home v Chipping Norton After school       W 3-1

Thu 2 Nov

Y8 Boys Rugby Home v Burford After school       L 8-1

Wed 1 Nov

U14 Boys Rugby Home v Bicester After school        

Tue 31 Oct

Y9 Boys Rugby Burford  After school       L 31-17

Tue 31 Oct

Y9 Girls Hockey Home v Chipping Norton After school       W 3-1

Thu 19 Oct

U13 Boys Rugby Home v Bartholomew After school        

Wed 18 Oct

WOSSP U14 Girls Hockey Home v Various After school       3rd

Tue 17 Oct

U14 Boys Rugby Home v Carterton After school        

Fri 13 Oct

Oxon Schools Cross Country Championships Blessed George Napier 12.05 14.00 15.30 16.30  

Thu 12 Oct

Oxon Schools U13 Boys Rugby Tournament Chipping Norton After school       4th place

Thu 12 Oct

Y9 Girls Hockey Home v Burford After school        

Wed 11 Oct

WOSSP U15 Girls Hockey Home v Various n/a 16.00 17.30 n/a 2nd Place 

Wed 11 Oct

U13 Girls Cup Football Home v Oxford Academy After school       W 2-1

Tue 10 Oct

U13 Boys Rugby Home v Marlborough After school       Automatic win - Marlborough no team

Tue 10 Oct

Y9 Boys Rugby

Marlborough

After school      

L 68-0

Tue 10 Oct

Y7,  Y8 & Y9 Girls Hockey

Home v Burford

After school

   

 

Y7 L 3-1

Y8 W 3-1

Y9 D 0-0

Thu 5 Oct

Y9 Boys Rugby Home v Henry Box After school       W 52-12 (Man of the Match: Jack Dobbs)

Wed 4 Oct

U13 Boys County Cup Football Home v Bicester After school       W 5-4 penalties

Wed 4 Oct

U18 Boys County Cup Rugby Chipping Norton 14.00 15.00 16.30 17.00  

Wed 4 Oct

WOSSP U16 Girls Hockey Home v Various After school      

D 0-0 (Bartholomew)

L 5-0 (Burford)

Tue 3 Oct

Y7  & Y8 Girls Hockey Home v Chipping Norton After school      

Y7 W 1-0,

Y8 L 2-0, D 1-1

Tue 3 Oct

Y8 Boys Rugby Home v Chipping Norton After school       L 5-50

Tue 3 Oct

Y9 Boys County Cup Rugby Chipping Norton After school       L 64-26

Thu 28 Sep

Y9 Girls Hockey Home v Henry Box After school       Postponed

Wed 27 Sep

Y11 Girls Hockey Home v Henry Box After school        

Wed 27 Sep

U16 Boys County Cup Football Fitzharrys School After school       W 6-1

Tue 26 Sep

Y10 Girls Hockey Home v Henry Box After school       W 6-2

Tue 26 Sept

Y7 & Y8 Girls Hockey Henry Box After school       W 3-1 W 2-1

Tue 26 Sep

U13 Boys Rugby Henry Box After school       W 6-1